Logo ruchome legion klub hdk

6 legion portal legion honorowi dawcy krwi klub fundacja legion legionhdk


Początek transplantologii klinicznej w Polsce przypada na lata 60-te XX wieku. W styczniu 1966 roku w Warszawie miał miejsce pierwszy przeszczep nerki od zmarłego dawcy, a już niespełna dwa miesiące później we Wrocławiu dokonano pierwszego przeszczepu nerki pobranej od dawcy żywego.

Jednak dopiero rok 1983 był przełomem w polskiej transplantologii, kiedy to po raz pierwszy zastosowano lek immunosupresyjny, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepu.
W 1985 roku w Zabrzu zespół profesora Zbigniewa Religi dokonał pierwszy udanego przeszczepu serca, w 2006 r. w Trzebnicy dokonano pierwszej transplantacji kończyny górnej, w 2013 r. w Gliwicach przeszczepiono twarz, a w 2015 również w Gliwicach dokonano pierwszego złożonego przeszczepu narządów szyi (krtań, tchawica,gardło, przełyk, tarczyca).

Od 1996 roku polska transplantologia jest nadzorowana przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT.
W Polsce obowiązuje (znowelizowana m.in. w 2009 i 2017 r.) Ustawa Transplantacyjna która określa, kto i w jakiej sytuacji może być dawcą, a także kto ma prawo pobierać oraz wszczepiać organy. W świetle polskiego prawa śmierć mózgu oznacza uznanie danej osoby za zmarłą. Zanim jednak aparatura podtrzymująca zostanie odłączona, istnieje możliwość pobrania narządów do przeszczepu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że aż 90% transplantacji kończy się pełnym sukcesem. Zawsze jednak istnieje jednak ryzyko odrzucenia przeszczepu.
Przychylny również kwestii transplantologii jest Kościół Katolicki. Wielokrotnie w tej sprawie wypowiadał się Papież Jan Paweł II:

 

Transplantacja to duży krok naprzód w służbie nauki dla człowieka i obecnie wielu ludzi zawdzięcza swoje życie przeszczepionemu narządowi. Co więcej, technika transplantacji udowodniła, że jest znaczącym sposobem osiągnięcia głównego celu całej medycyny – służenia ludzkiemu życiu. Dlatego też w Liście Encykliki „Evangelium Vitae” sugerowałem, że jedną z dróg pielęgnowania prawdziwej kultury życia jest dawstwo narządów, wykonywane w sposób etycznie akceptowalny, z zamiarem oferowania szansy na zdrowie, a nawet życie, chorym, którzy czasem nie mają innej nadziei

Jan Paweł II , No. 86                          

 

Autorzy:

Ostatnie donacje

Łukasz Bagiński

Donacja: Krew pełna: 450ml
Miejsce: OT Leszno / RCKiK Poznań

Kraj donacji: pl
Ilość oddanej krwi: 450


Data: 2023-04-11

2019-10-17
Daniel Wyzgał

Donacja: Krew pełna: 450ml

2019-10-17
Agnieszka Goś-Kiełczewska

Donacja: Osocze: ≤ 600ml po 17.05.2019

2019-10-17

Donacja: Krew pełna: 450ml

Zespół legionu

 • Koordynator Oddziału Internetowego

  Jarek Schnober

 • Koordynator Oddziału Legionowo

  Michał Łobejko

 • Koordynator Oddziału Giżycko

  Kamil Buć

 • Prezes SHDK Legion

  Robert Kowalewski

Wydarzenia

Wybierz upominek

Zobacz więcej

Partnerzy strategiczni Legionu

Zaloguj
Zarejestruj